İç ve dış mimari uygulamalarda en çok kullanılan malzemelerden olan mermer, kuvars, granit gibi yüzeylerin kesiminde kullanılan profil makinası kesim işleminin istenen kusursuzlukla yapılmasını ve üretim sürecinin tüm aşamalarının istenen doğrultuda kesim yapılacak şekilde yönetilmesine imkân tanır. Zamandan kazandırmanın yanı sıra el makinası olarak tasarlanan taşınabilir çeşitleriyle granit ve mermer kesim makinası ihtiyacı olan her yerde kesim yapılabilir. Bu tip profil kesim makinası çeşitleriyle duş zeminlerinde veya banyolarda kullanılacak mermer, granit, kuvars, corian, çimstone gibi malzemeler istenen boyutlarda, kısa bir sürede ve kusursuz bir şekilde kesilebilir. İşletmeye uygulama yapılacak yerde çalışma ve uygulamayı kısa sürede bitirme fırsatı sunduğu için uygulama maliyetini de düşürür.

Portatif kesim makinalarının yanı sıra büyük boyutlu profiller üzerinde çalışılması gerektiğinde endüstriyel üretimde sıkça kullanılan, her boyutta kesim yapmayı sağlayan açma takımları, testereler, delici ünitelerin kullanıldığı kesim sistemlerinden yararlanılır. Frezeleme, kesme ve delme gibi işlemlerin tamamını; en basitinden karmaşık kesim uygulamalarına kadar yapmayı sağlayan bu makinalarla kesim sürecinde en küçük hataya bile yer olmayan yapıya sahip doğal taşlar bile sorunsuz kesilebilir. Hızlı ve kolay bir şekilde her tip mutfak tezgahı ve banyo profillerinin kesimini sağlayan profil makinalarıyla ayrıca şömine yapılında kullanılan doğal malzemelerin üretimi de çok daha kolay, düşük maliyetli hale gelmektedir. Üretim sürecinin istenen kalitede yapılmasının yanı sıra kesimde karmaşık açıların ve kesim hatlarının uygulanması gereken işlerde bile pratik ve oldukça hızlı bir şekilde üretim yapılmasını sağlayan bu profil kesim makinalarıyla işletmenin seri üretimi, en düşük maliyetle ve hatasız şekilde yapması garantilenmiş olur.

Granit ve mermer gibi doğal ancak sert yapılı olduğu için kesimin kusursuz biçimde yapılması zaruri olan malzemelerle çalışmayı kolaylaştıran profil kesim makinalarıyla kuvars, çimstone ve corian gibi pek çok farklı özellikteki malzeme işlenebilir. Kolayından karmaşığına frezeleme, delme ve kesim işlemlerinin tamamını yapabilecek teknik özelliklere sahip bir profil kesim makinası tercih edilmesi durumunda ilerleyen süreçlerde doğacak ihtiyaçlarda üretim için ekstra yatırım maliyetine ihtiyaç kalmayacaktır.