Mutfağın evin ve işyerlerinin en önemli alanı olması, yemek yapıldığı için belli hijyen kurallarına da her daim riayet edilmesini zaruri kılması bu alanda kullanılacak tezgahların seçiminde incele eleyip sık dokumayı da bir zorunluluğa dönüştürür. Tasarımı ve boyutları fark etmeden tüm mutfaklar için ideal seçim olan granit ve mermer mutfak tezgahı ise doğal bir malzeme olmasının yanı sıra rahatça temizlenebildiği ve son derece dayanıklı olduğundan, modern tasarımlardan geleneksel bir görselliğe sahip mutfaklara her yerde kullanılır. İlk bakışta özellikle granit ve sonrasında mermer mutfak tezgahı fiyatları yüksek bulunabilse de, bu malzemelerde boya ve kaplamada suyla çözünerek, besinlere karışabilecek zararlı kimyasal maddelerin uygulanmaması doğal malzeme olmasından ötürü granit ve mermeri avantajlı kılar.

Doğal malzeme olmalarına karşın dayanıklılık anlamında da uzun süreli kullanım anlamında büyük avantaj sunan mermer ve daha da dayanıklısı granit birkaç sene değil, bir ömür kullanım vaat eder. Bunun için her zaman mutfak tezgahı tercihlerinin ilk sırasında yer alan granit ve mermerin kullanımıyla mutfak tezgahına ilişkin herhangi bir bakım ve onarım ihtiyacı olmayacağından, tezgahın problemsiz onlarca sene kullanılabileceğinden emin olunur. Laminant, çelik ve farklı içerikte sentetik malzemelerin tezgah olarak kullanımı söz konusu olmasına rağmen başta granit olmak üzere bu malzemelerin doğal yapılı mermer ve granit tezgahların yerini tutamayacağı ortadadır.

İstendiğinde kolayca silinebilen ve kolay kolay deforme olmadığı gibi fiziksel darbelere karşı da son derece dayanıklı olan mermer, tencere ve fırın tepsisi gibi mutfak araç gereçlerinin sıcaklığından da etkilenmez. Ocaktan aldığınız tencereyi veya fırından çıkarttığınız tepsiyi granitten yapılmış bir tezgahın üzerine koyarken çekinmezken tezgahın laminant veya seramik olması durumunda çizilme ve ısınma gibi riskleri düşünmeniz gerekir. Özellikle seramik tezgahlarda çizilmeye karşı son derece dikkatli olmak gerekir çünkü bu çizikler zamanla derinleşerek, tezgahta derin çatlaklar oluşmasına yol açabilmesine karşın granit gibi sert bir malzemenin kullanılması halinde bu tür sorunların dert edilmesine gerek kalmaz. Tüm bu avantajları mermer ve granitten yapılan tezgahların fiyatlarının biraz daha yüksek olmasına neden olur.