CNC teknolojisinin üretim maliyetinin düşmesi, bu kodlanan parçaları istenen formda kesme ve kaydedilen kesim programının ileriki zamanlarda aynı formda kesim yapacak biçimde tekrar kullanılabilmesine imkân sağlayan tezgahların küçük ölçekli işletmelerce de kullanımına olanak tanıdı. Bugün ülkemizde küçük ve orta ölçekli atölyelerde mermer kesme makinası olarak kullanımının yanı sıra metal işçiliğinden granit gibi yüksek dirence sahip malzemelerin işlenmesine kadar pek çok alanda kullanılan CNC makineler yapı malzemesi olarak kullanılan mermer ve granitlerin, düşük maliyetle kullanıma hazır hale getirilmesini sağlamakta. İşçilik konusunda sunduğu pratikliğin ötesinde kusursuz kesim yapma imkânı da sunduğundan mermer kesme makinası fiyatları belli bir seviyenin üzerinde kalmaya devam etse de, küçük ölçekli işletmelerin bile bu maliyeti kısa sürede çıkartması mümkün oluyor.

Yapı elemanı olarak oldukça geniş bir kullanım alanına sahip mermer, granitle birlikte aradan kaç sene geçerse geçsin hala iç dekoratif düzenlemeler için seçilebilecek en kaliteli ve prestijli alternatif olmayı sürdürmekte. Ofis ortamından alışveriş merkezine kadar insanlara şık ve kaliteli bir görsellik sunmaya odaklanan tüm iç mimarların zeminden merdivenlere ilk tercihi granit ve mermer. Dayanıklı yapısıyla çizilmelere karşı direnç gösterdiği, ısı farklılıklarından etkilenmediği için mutfak tezgahı olarak da kullanılabilecek en kaliteli malzeme olan granit ve mermer ayrıca iş temizliğe geldiğinde de avantaj sağlar. Mutfak gibi besinlerin doğrudan temas kurduğu yüzeylerin kolay ve etkili şekilde temizlenmesi bir zorunluluk olduğundan, herhangi bir zehirli kimyasal olmaksızın ve kolayca temizlenebilecek tezgahlara sahip olmak önemlidir. Bu konudaki tüm beklentileri karşılayan granit ve sonrasında mermer dolayısıyla mutfak tasarımlarının en prestijli tercihidir.

Mutfaklardan alışveriş merkezi ve ofis ortamlarına kadar her yerde kullanılan mermer ve granitin uzun ömürlü olması, problemsiz kullanım imkânı sunması şüphesiz üretici firmanın kesim konusunda kullandığı teknolojiye ve bu teknolojiden faydalanabilme yeteneğine bağlıdır. Üretim esnasında yapılacak milimetrik kesim hataları bile yapı malzemesine dönüşen mermerin kullanımdan kısa süre sonra sorun çıkartmasına yol açabilir. Mermer ve granitin dayanıklılığını kaybetmesini, zayıf noktaların kuvvetle karşılaşması neticesinde çatlamasına yol açabilen üretim hatalarından sakınmak için mutlaka granit ve mermer kesimi konusunda deneyimli firmaların ürünleri tercih edilmeli.