Yapı sektöründe kullanılabilecek yüzlerce yeni nesil materyal bulunmasına karşın iç mimari düzenlemelerin yüzyıllardır değişmeyen en kaliteli ve prestijli seçimi, granit ve mermer olmaya devam ediyor. Gelişen mermer kesim makinaları iç mimari projelerde bu doğal materyallerden daha da geniş bir perspektifle yararlanma fırsatı sunarken doğal özellikleri, granit ve mermeri hala pek çok farklı kullanım alanında ideal malzeme seçeneği yapmakta. CNC teknolojisi ve elmas uçlar sayesinde yeni nesil mermer kesme makineleri ile birçok farklı formda kesim, kısa sürede yapılabildiği için aslında granit ve mermerin geçmişe nazaran günümüzde çok daha geniş kullanıma sahip olduğu söylenebilir. Granit ve mermer kesim için kullanılan teknolojinin kısa sürede ve kusursuz kesimle üretime imkân sağlaması ise bu iki doğal materyal hala nadir olduğundan, düşük fiyatlarla satışına imkân tanımıyor.

İhtiyaç sürekli artarken mermer ve granit yataklarının sınırlı olması ve yeni makinalarla işlenmesine karşın üretimin belli bir üretim hacmine sahip olması, artan taleple birlikte granit ve mermerin hala pahalı bir tercih olmayı sürdürmesini sağlamakta. Bunun için iç mekânda kullanılabilecek en şık ve kaliteli yapı malzemesi hala granit ve ardından mermer olmayı sürdürüyor. Çıkartılmasından işlenmesine kadar kullanılan teknolojinin bile işletmelere yüksek bir maliyeti olması, ayrıca granit ve mermerin doğal sertliği sebebiyle tercih edilebilecek en dayanıklı malzeme olması iş, ev, iş merkezi ve alışveriş merkezi gibi alanlarda bu kaliteyi kullanmak isteyenlerin belli bir maliyeti gözden çıkartmak zorunda olmasını sağlar.

Hastanelerden okullara kadar toplu kullanıma açık alanlardan alışveriş merkezlerine kadar bugün her yerde karşımıza çıkan mermer ve granit, banyo ve mutfak tezgahlarında da en kaliteli seçeneklerdendir. Mutfağın temizliğine önem verenler için sağladığı kolay temizlik imkânıyla avantaj sağlayan mermer, ayrıca ısıya ve darbelere karşı yüksek dirence sahiptir. Böylece onlarca yıl boyunca görünümünden ve sağlamlığından hiçbir şey kaybetmeden kullanılabilir. Mutfak tezgahı gibi profil kesimlerin kusursuz bir şekilde yapılması gerektiği ve birkaç milimetrelik kesim hatalarının bile çatlak, kırılma gibi sorunlara yol açabilmesi, bu gibi mermer ve granit siparişleri için deneyimli firmaların tercih edilmesini gerektirir.