Mermer, granit, çimstone, corian, kuvars gibi malzemelerle çalışmayı kolaylaştıran ve üretim maliyetini düşüren kesim makinalarıyla iç ve dış mimarinin en çok kullanılan yapı elemanlarından olan mermer basamak uygulamaları da kusursuz bir şekilde ve asgari sürede yapılabiliyor. Mermer basamak tercihleri her zaman için gerek yapının içinde gerekse açık havada basamaklarda kullanılabilecek en kaliteli seçenektir. Uzun ömürlü kullanım vaat etmesinin yanı sıra görsel anlamda da her beklentiyi karşılayabilecek şıklıktaki mermeri müşterilerin tüm taleplerini karşılayacak ürün çeşitliliğine sahip olacak şekilde işletmek içinse kusursuz kesim yapan bir kesme makinasına ihtiyaç vardır.

Ürün portföyünün genişletilmesi ve böylelikle daha geniş bir müşteri kesimine hitap edilmesi için işletmelerin mermer basamak başta olmak üzere değişken müşteri taleplerini karşılayabilecek esneklik sunan kesim sistemlerine sahip olması, günümüz şartlarına bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Şömine malzemelerinin üretiminden banyo zeminine, mutfak tezgahlarından merdiven basamaklarına kadar geçmişten bugüne inşaat sektörünün en çok kullandığı malzemelerden olan mermer sunduğu uzun ömürlü kullanımla, bugünün dekorasyon trendlerinden de bağımsız olarak iç mimari düzenlemelerdeki benzer ihtiyaçlarda ilk tercihtir. Merdiven basamakları ise kullanım yoğunluğuna göre değişen ancak her zaman için dayanıklılığın önemli olduğu bir uygulama alanı olarak kesimde yapılacak milimetrik hataları bile kaldırmaz. Kısa sürede çatlama ve kırılma gibi problemler sebebiyle müşterileri şikâyetlerine maruz kalmamak için kesimin hatasız yapılması, bunun içinse esneklik ve kusursuz kesim imkânı sunan kesim makinaları kullanılmalıdır.

Granit ve mermer gibi mutfak tezgahı, banyo zemini gibi alanlarda olduğu gibi merdiven basamakları için de en kaliteli tercih olarak yoğun talep gören ürünlerin kısa sürede teslim edilmesi için kullanılan yeni nesil kesim makinaları aynı zamanda üretim maliyetini de düşürür. Kesim yanı sıra yüzey uygulamalarında eskitme ve efekt gibi farklı tasarım seçeneklerinin uygulanmasını, üstelik bunun çok pratik bir şekilde yapılmasını sağlayan yeni sistemlerse işletmelerin mevcut ürün portföyünü genişletmesi açısından önemlidir. Daha fazla müşteri talebinin karşılanmasıyla işletmenin ürün potansiyelinin artması otomatikman piyasadaki rekabet gücünü ve müşteri potansiyelini arttırarak, bu yeni nesil kesim teknolojisiyle kârlılık seviyesini de yükseltmesini kolaylaştırır.