Mutfaklarda dolaplardan çok mekân görselliğini etkileyen unsur olan tezgahın hangi malzemeden yapıldığı, rengi ve dokusuyla mutfağın dekoratif şıklığını belirleyecektir. Güzel görünmesine rağmen birkaç ay bile sürmeden deformasyon sebebiyle yenisiyle değiştirilmesi gereken malzemelerden ziyade uzun ömürlü ve şık görünümünü onlarca yıl muhafaza edebilecek malzemelerin tercih edildiği mutfak tezgahı için geçmişten bugüne ideal tercih granit ve mermer olmayı sürdürüyor. Bugün kullanılan mutfak tezgahı çeşitleri arasında pek çok düşük fiyatlı malzeme seçeneği bulunduğu gibi bu materyallerin Çin malı olanları seçilmesi durumunda fiyatı daha da düşürmek mümkün olmasına rağmen bu tür bir mutfak tezgahının kullanım ömrünün de çok kısa olacağı aşikârdır.

Birkaç ay içinde ilk günkü şık görünümünü kaybeden, kabarma veya çatlama gibi problem sebebiyle can sıkan bir mutfak tezgahı ne kadar ucuz olursa olsun can sıkmakla kalmayarak, ekstra harcama yapmanıza neden olacaktır. Mutfak tezgahı granit veya mermer gibi dayanıklı malzemelerden üretilirse uzun süreli kullanım garantilenmiş olur. Doğal bir malzeme olması bir kenara dursun çok sert yapısal özelliklere sahip olduğu için işlenmesi için bile özel kesim makinelerine ihtiyaç duyulan granit, mutfaklarda tezgâh olarak kullanılabilecek en uzun ömürlü malzemedir. Sağlamlığıyla senelere meydan okuyan granit ayrıca doğal oluşum sürecinde kazandığı eşsiz renkleriyle ve pürüzsüz dokusuyla da tezgâh olarak kullanıma çok uygun bir malzeme yapısına sahiptir.

Mermer ve granitten hazırlanan tezgâhlar, mutfağın dolapları ve kullanım alanına göre ölçü alınarak yapılacağı için bu şekilde sipariş vererek tam ihtiyaca uygun boyutlara sahip bir tezgâh yaptırılması mümkün olur. Kesimde dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunduğundan, bu konuda işinin ehli firmaların tercih edilmesi ise mutfağında mermer ve granit kalitesini tercih etmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenlerin başında gelir. Yemek pişirmenin keyifli bir uğraş olmanın ötesinde hijyen kurallarına uyulmasını gerektirmesi, bu doğal malzemenin hem kullanım hem de temizlik açısından sağladığı avantajlar sebebiyle mutfaklarda kullanıma en uygun doğal materyal olmasını sağlar. Granitin, mermerden daha yüksek fiyatları ise aslında bu tezgâhların bir ömür boyunca ilk günkü şıklığıyla kullanılabileceği düşünüldüğünde oldukça uygundur.