Mutfaklarda renklerden dolapların tasarımına büyük önem veren ve dekorasyonuyla şık bir görselliğe sahip olmasını arzu ettikleri mutfağın işlevselliğini unutanlar, mutfağın en önemli iç dekorasyon bileşeni olan tezgahla ilgili özensiz seçimleri sebebiyle sonradan kaçınılmaz olarak problem yaşıyor. Mermer ve granit mutfak tezgahı gibi bu konuda yapılabilecek en kaliteli tercihler dururken ucuz ürünlerin kullanılması, bu çok şık görünen ve canlı renkleriyle mutfağa enerji kattığı düşünülen tezgahların kısa sürede kullanılamaz hale gelmesine ve ekstra masraf yapılmasına gerek bırakabilir. Isıya ve fiziksel darbelere karşı dayanıklılığı sebebiyle mermer ve granit mutfak tezgahı fiyatları biraz daha yüksektir ancak bu, başta granit olmak üzere mermer gibi doğal malzemelerin en kaliteli tercih olmasından kaynaklıdır.

Şık ve görenin beğenisini kazanacak bir mutfağa sahip olmak için tercih edeceğiniz mutfak tezgahı modelleri sadece şık görünmemeli, aynı zamanda dayanıklı ve yemek pişirilen yer olduğu için mutfakta kullanıma uygun özellikte olmalıdır. Hijyenin her şeyden daha önemli olduğu mutfaklar sizin ve sevdiklerinizin ya da müşterilerinizin tükettiği besinlerin işlendiği alanlarken tezgah ise tüm bu besin maddelerinin doğrudan temas ettiği yüzeyler olarak her zaman temiz olmalıdır. Mermer ve granit yüzeyler kolay temizlik imkânı sunduğundan, güvenle ve temizlikle ilgili sorun yaşamadan kullanabildiğinden mutfak tasarımlarında en güvenilir ve aynı zamanda kaliteli seçimlerdir. Çizilme ve ısıya dayanıklılık açısındansa granit her açıdan en avantajlı tezgah malzemelisidir.

Laminattan seramik malzemeye kadar günümüzde mutfak tezgahlarında kullanılan pek çok farklı materyal olmasına rağmen şık görünümüyle tercih sebebi olan seramik bir tezgah, çizilmelere karşı hassas olduğu için kullanımla birlikte kısa sürede probleme dönüşebilir. Kılcal çatlaklar bile zamanla aşınmaya maruz kalarak, tezgah yüzeyinde derin çatlaklar oluşturduğunda artık tezgahın yenilenmesi kaçınılmazdır. Bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmalar bu çatlaklar arasında hızla üreyerek, besin maddelerine bulaştığındaysa sağlığı tehdit eden problemlerle karşı karşıyasınız demektir. Granit yüzeyse çizilmeye karşı son derece dayanıklı, oldukça sert bir yapıya sahip olmasının yanı sıra ısıya karşı da aynı şekilde yüksek dirence sahiptir ve istendiğinde kolaylıkla temizlenebilir.