Merdivenlerden mutfak tezgâhlarına kadar pek çok alanda kullanılan, yüzyıllardır iç ve dış mimari uygulamalarda en çok tercih edilen doğal malzemeler arasında yer alan mermer ve özellikle granit, ne kadar yoğun ilgi görürse görsün işlenmesi her zaman için güç taşlar olmuştur. Bugün elmas uç ve CNC tezgahlarıyla gerçekleştirilen kesim teknolojilerinin adından bile söz etmenin mümkün olmadığı dönemlerde dahi bin bir güçlüğe katlanarak granit ve mermeri işlemeyi başaran insanlar, bugünün sürekli artan sektör ihtiyaçlarını karşılamak içinse kesim makineleri ve bilgisayar destekli sistemlere başvuruyor.

Parça kesiminde sıkça kullanılan CNC uçlar ve bu kesim işlemlerinde kullanılabilecek en sert materyal olan elmasa rağmen hala basit bir işlem olmayan granit ve mermer kesimi, zaten doğal malzeme olmasından ötürü sınırlı miktarda çıkartılabilen bu tür doğal taşların daha da yüksek fiyatlara sahip olmasını sağlıyor. Elmas profil kullanımıyla ve CNC teknolojisi sayesinde granitin işlenmesi çok daha basit bir hale gelmiş olmasına karşın bu modern teknoloji, işletmelerin maliyetlerini düşürmemekte ve hala kıt bir kaynak olan mermer, granit gibi malzemelerin daha yüksek fiyatlarla satılmasına yol açmakta. Mutfak tezgahlarından apartman, iş merkezi, alışveriş merkezi, ofis gibi alanların zemin yahut merdivenlerinde granit kullanımı bunun için iç dekorasyon anlamında en prestijli tercih olarak kabul edilmekte. Zira en değerli malzemenin kullanılması mekâna değer katan bir görsellik kazanması sağlanabiliyor.

Mermer ve granit gibi malzemelerin iç mekânda oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olması ve en kaliteli tercih olması görsellik açısından bu doğal taşların tercih edilmesini sağlarken granit ve mermer ayrıca uzun ömürlü kullanım açısından da büyük avantaja sahiptir. Son derece yüksek mukavemete sahip olan granit kolay çizilmediği gibi ısıya da oldukça dayanıklı bir malzemedir. Kolay temizlenebildiği gibi kolay kolay çizilerek, çatlamadığı için mutfak tezgahlarında ideal seçim olan granit yoğun insan trafiğine ev sahipliği yapan alanlarda merdiven basamağı ve yer döşemesi olarak da tercih edilebilecek en uzun ömürlü, dayanıklı seçenektir. Tüm bu özellikleri mermer ve graniti asırlardır olduğu gibi bugün de en değerli yapı elemanları olmaya devam etmelerini sağlar.