Profil kesim makinalarındaki teknolojik gelişmeyle birlikte işletmelerin her boyutta üretimi düşük maliyetle yapması ve ürün portföyünü genişleterek, müşteri taleplerine daha esnek çözümlerle yanıt vermesi mümkün hale geldi. Tek tip kesim yapmayı sağladığı için işletmelerin basamak kesim veya dairesel kesimler gibi farklı üretim uygulamaları için birçok makine ve kesim sistemine sahip olma zorunluluğunu ortadan kaldıran yeni nesil kesim makinaları, çoklu fonksiyonla işlem yapma seçeneği sunar. Açık hava, apartman, alışveriş merkezi, ofis ortamı fark etmeden iç ve dış mekân mimarisindeki merdiven uygulamalarının açık ara en kaliteli tercihi olan mermer ve granitin işlenmesindeyse bu sistemlerin sunduğu kolaylık tartışılmaz.

Üretim sürecini hızlandıran ve kullanıcı kaynaklı hata payını sıfıra indiren yeni nesil kesim makinalarıyla istenen her formda üretim, geçmişle kıyaslanmayacak kadar düşük maliyetli bir şekilde yapılabilir hale geldi. Banyo ve mutfak tezgahları, zemin uygulamalarının yanı sıra merdiven basamaklarında da en çok kullanılan mermerin kusursuz şekilde ve istenen her formda kesimine imkân tanıyan bu yeni nesil profil makinalarının ayrıca portatif tipleri de mevcut. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin uygulamayı yerinde yapmasını, bu sayede mekânsal özelliklere ve değişen müşteri taleplerine esnek çözümler sunarak işi kısa sürede bitirmesi mümkün. Bu portatif kesim makinaları hızlı çalışmayı sağlarken kesimle ilgili tüm beklentileri karşılıyor, mermer basamak kesim ve tezgah kesimlerindeyse milimetrelerin bile önemli olmasından ötürü kesimin aynı şekilde hatasız bir biçimde yapılmasını mümkün kılıyor.

İşletmelerin mermer kesimini kısa sürede yapmasını sağlayan kesim makinaları sadece merdiven basamağı kesiminin asgari sürede tamamlanmasını sağlamakla kalmıyor, bu tür mermer kesim işlemleri en düşük maliyetle tamamlanabiliyor. Mermerin yanı sıra çimstone, granit, corian, kuvars gibi farklı malzemelerle çalışma ve kesimin istenen hassasiyetle yapılmasına imkân tanıdıkları için farklı ürün seçenekleri sunan işletmenin daha geniş bir ürün portföyüne sahip olması da mümkün oluyor. Düşük maliyetinin yanı sıra kolay kurulumuyla işlerin aksamadan yürütülmesini sağlayan bu sistemlerin hem her ihtiyaç türüne hem de her bütçeye uygun, çok fonksiyonlu pek çok modeli bulunmakta.